Elze Gümüş ve Saat Müşteri Hizmetleri

GÜMÜŞ HAKKINDA GENEL BİLGİ  • GÜMÜŞ HAKKINDA GENEL BİLGİ
GÜMÜŞ HAKKINDA GENEL BİLGİ

GÜMÜŞ HAKKINDA GENEL BİLGİ

GÜMÜŞ HAKKINDA GENEL BİLGİ
 
Gümüş, kimyada simgesi Ag olan, beyaz, parlak, kıymetli bir metalik elementtir.
TARİHİ
Gümüş çok eskiden beri bilinmekte olup yinede altın ve bakırdan sonra keşfedilmiştir.
KULLANILIŞI
Tüketildiği alanları: Para imalatı, elektronik, süs eşyası ve takı yapımı, fotoğraf sanayi, dişçilik ve alaşım üretimidir.Gümüş elektriği çok iyi geçirdiğinden ve kolayca tel haline geldiğinden eskiden elektrik teli olarak kullanılmaktaydı. Fakat nadir bulunması ve kıymeti nedeniyle artık bu amaçla kullanılmamaktadır.
Bugün daha ziyade takı ve mücevher üretiminde, ayna yapımında, fotoğrafçılık, bazı ilaçlar ve alaşımların hazırlanmasında kullanılır.
Gümüşten üretilen paralar %90 gümüş %10 bakırdan yapılmıştır.
Takı yapımında kullanılan gümüşün ayarı 925 ayardır. 925 ayar gümüş %92,5 gümüş ve %7,5 bakırdan oluşmaktadır.
GÜMÜŞ NEDEN KARARIR? NASIL PARLATILIR?
Gümüş ürünler genel olarak günlük kullanıma hitap eden eşyalarda kullanıldığı için, diğer kullanım alanlarına göre kararma ve oksitlenme belirtisini daha hızlı gösterir. Evde kullanılan gümüş süs eşyaları ve sanayide kullanılan gümüş metalleri, takı olarak üretilen gümüşlere göre kararma belirtisini minimum seviyede gösterir. Bunun nedeni yumurta gibi bazı besin maddelerinde bulunan yani insan bünyesine bir şekilde girebilen kükürt, sülfürik asit gibi asit türlerinden kaynaklanır.
Takı olarak kullanılan eşyalar sürekli olarak tende oluşan ter, sıkılan parfüm ve deodorant gibi kimyasallar ile direkt olarak temas ettiğinden dolayı kararma evresini çok hızlı tamamlayarak ilk gün ki parlaklığını kaybeder.
Kararan gümüş ürünleri ilk gün ki parlaklığına kavuşturmak mümkündür. Bu ürünleri parlatmanın bir çok yolu vardır. Bu yollardan bazıları evde kolaylıkla yapılabildiği gibi bazılarının ise daha profesyonel ellerde yapılması gerekmektedir.
Ancak bir gerçek var ki gümüş ürünler karardıklarında tekrar parlatılabilen değerli metallerdir.